Wystawa, degustacje, kiermasz. Rusza Rzeszowskie Miodobranie w Galerii Rzeszów

Wystawa eksponatów pszczelarskich, kiermasz naturalnych produktów, konkursy z nagrodami i warsztaty. …a na deser degustacja miodu z Pasieki w Sercu Miasta, pobieranego i wirowanego w obecności zgromadzonych. Już 17 i 18 września w Galerii Rzeszów odbędzie trzecia edycja Rzeszowskiego Miodobrania, wydarzenia edukacyjnego realizowanego w ramach programu #TAKdlaPszczół. Na wydarzenie zapraszają Rafał i Maciej Szela, autorzy programu #TAKdlaPszczół, Galeria Rzeszów i Miasto Rzeszów.

Życie i zwyczaje pszczół od wieków nas fascynują. Pszczoły otaczane troską i szacunkiem, zyskały szczególne, zasłużone miejsce w naszej kulturze, języku i tradycjach. Podczas trzeciej edycji Rzeszowskiego Miodobrania będziemy mieli okazję poznać pszczelarstwo naszych dziadków, obejrzeć używane przez nich narzędzia i porozmawiać o metodach ich pracy.

„Tym razem postanowiliśmy pokazać jak ważna w pszczelarstwie jest tradycja i szacunek dla dorobku pracy bartników i pszczelarzy tworzących na różnych etapach naszej historii ten piękny zawód. Prawdomówność bartników była niepodważalna w związku z czym byli zwalniani z przysięgi sądowej. Zajmując się pszczelarstwem w obecnych czasach warto czerpać z cennych wartości naszych przodków. Głęboko wierzymy w to, że idee te, mimo upływu lat pozostają nadal aktualne.” – mówi Rafał Szela

W centralnej części placu obok fontanny w Galerii Rzeszów na poziomie -1, zagości specjalna ekspozycja przygotowana przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Na Rzeszowskim Miodobraniu oglądać będziemy różne typy uli kłodowych. Będą dawniej używane miodarki do wirowania miodu i urządzenia do jego wyciskania. Wyposażenie do wyrobu świec i wykonywania drobnych prac pasiecznych. Jak zdradzają organizatorzy nie zabraknie ciekawostek i niespodzianek.

Rzeszowskie Miodobranie to także okazja, by zapełnić swoją domową spiżarnię doskonałymi produktami, takimi jak wino miodowe, miody odmianowe, kremowane z dodatkami i inne produkty pszczele; soki, dżemy, oleje, octy i sery. Nie zabraknie także kosmetyków naturalnych na bazie ziół, wosku czy mleczka pszczelego. Wszystko to na 16 tematycznych stoiskach przygotowanych przez gości, zarówno z podkarpacia, lubelszczyzny, śląska jak i kujaw.

Kiermasz i wystawa odbywać się będą w godzinach otwarcia Galerii Rzeszów w najbliższy piątek i sobotę.

Piątkową ofertę uzupełnia kilka propozycji warsztatów. Pierwsza z nich to Miododajny Balkon, warsztaty z architektem krajobrazu o godz.: 16:00. Poprowadzi je mgr inż. Rafał Szela. To okazja, by dowiedzieć się jak zaprosić naturę na swój balkon i w ten sposób pomagać zapylaczom. Przygotowane przez uczestników donice z roślinami miododajnymi trafią na całkowicie nową Pasiekę Fiskars w Banku Pszczelim.

Około godz. 17:40 odbędą się natomiast warsztaty florystyczne. Poprowadzi je florystka Elżbieta Kosydar, Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa NOT Rzeszów.

Zarówno w piątek, jak i sobotę odbywać się będą warsztaty dietetyczne. Dowiemy się jak korzystać włączyć miód i produkty pszczele do naszej codziennej diety. Warsztaty prowadzi ekspert programu #TAKdlaPszczół, dietetyk Paulina Górska. Całości dopełnią rozmowy o pszczołach z zaproszonymi gośćmi, którzy dzielić się będą swą pszczelarską pasją.

Główna część Rzeszowskiego Miodobrania przypada natomiast na sobotę. O godz. 13:00 udamy się do Pasieki w Sercu Miasta na dach Galerii Rzeszów, by pozyskać plastry z miodem. Wydarzenie będzie transmitowane online na Facebook oraz na ekran dla zgromadzonych na placu obok fontanny w Galerii Rzeszów. Wirowanie miodu rozpocznie się o 14:30, by już ok. 15:30 móc skosztować miodu od rzeszowskich pszczół.

W czasie całego wydarzenia organizowane będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania miód z Pasieki w Sercu Miasta, kosmetyki naturalne oraz narzędzia Fiskars.

Rzeszowskie Miodobranie zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na swą bogatą ofertę edukacyjną oraz nie jedno smakowe marzenie.

Na Rzeszowskie Miodobranie zapraszają wspólnie #TAKdlaPszczół, Galeria Rzeszów i Miasto Rzeszów

GALERIA

skontaktuj się z nami wesprzyj #takdlapszczół

Please Wait