Baza Wiedzy

Trutnie w rodzinie potrzebne od zaraz!

Trutnie w rodzinie potrzebne od zaraz!

Pszczoły to głównie „dziewczyny”

Dynamicznie rozwijająca się rodzina pszczela samodzielnie decyduje o początku wychowu osobników płci męskiej. Pszczoły doskonale wiedzą, że dojrzałe płciowo trutnie potrzebne będą im do reprodukcji podczas podziału kolonii w okresie maja i czerwca. W odpowiednim momencie, przystępują do budowy plastrów z większymi komórkami. Robią to bardzo chętnie w chłodniejszych częściach ula. Wykorzystują skrajne ramki w całości lub tylko ich dolne części. Chętnie dobudowują plastry poniżej ramek, lub powyżej nich – na przykład w wolnych przestrzeniach pod daszkiem.

Pszczołom zdarza się też zbudować plaster trutowy w ścianie starego, zaniedbanego ula. Często też plastrem trutowym pszczoły zabudowują pajączki wentylacyjne, co dowodzi, że wychów trutni odbywa się w niższej temperaturze.

Plastry trutowe poniżej ramek bardzo często ustawione są różnokierunkowo i skośnie do wlotka. Pomaga to pszczołom w regulacji przepływu powietrza w ulu.

Podczas budowy komórek trutowych matka składa w nich niezapłodnione jajka. Pszczoły płci żeńskiej wychowywane są natomiast z jaj zapłodnionych.

Trutnie nie są pszczołom, aż tak potrzebne

Trutnie w rodzinie pszczelej są też zabezpieczeniem przetrwania roju pszczelego. W przypadku utraty matki pszczoły mogą wychować nową i ma kto ją unasiennić.

Obecność trutni w rodzinie daje pszczołom poczucie bezpieczeństwa i pozwala, że chętniej przynoszą większe ilości nektaru do ula. Utrzymują minimum 500 sztuk trutni w rodzinie.

W drugiej połowie lata trutnie są już tylko balastem i zwyczajnymi darmozjadami. Dlatego przy załamaniu pogody w sierpniu pszczoły wypędzają trutnie z ula. Stawiających opór żądlą i usuwają z ula siłą.

W sytuacjach kryzysowych larwy trutni są doskonałą rezerwą niepsującego się białka. Konsumowane są więc przez pszczoły w pierwszej kolejności.

Skąd matka wie, że to komórka trutowa?

Matka decyduje czy składa jajko zapłodnione lub niezapłodnione na podstawie pomiaru szerokości komórki. Pomiaru dokonuje czułkami.

Trutnie są większe i grubsze. Dlatego też, do ich wychowu potrzebne są większe komórki plastra. Szerokość komórki wynosi 6,4-6,8 mm, przy głębokości ok. 15 mm.

Zdarza się matce składać niezapłodnione jajka w plastrze z komórkami pszczelimi, gdy kończy jej się nasienie w zbiorniczku nasiennym, zdobyte podczas lotu godowego. Wówczas mówi się, że matka strutowiała.

Inne posty

Dzięki pracy pszczół wszyscy zyskujemy

Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia

wróć do bloga

Artykuły premium

Please Wait