Baza Wiedzy
Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia
Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia
Mlecz, dmuchawiec, brodawnik, męska stałość, wilczy ząb, popia główka, żabi kwiat, gołębi groch, mlecznica lub hetmańska buława to pospolite, używane w różnych rejonach Polski, nazwy mniszka lekarskiego (Taraxacum).
Mniszek lekarski dostarcza pszczołom i innym owadom zapylającym cennego pyłku w ilościach się gających aż 300 kg /ha. Mniszek to doskonały przykład rośliny, która dając bardzo mało nektaru, bo tylko 20kg/ha zmusza pszczoły do jego długich poszukiwań. Pszczoły wabione nektarem po prostu kąpią się w pyłku.
To strategia roślin z bardzo ważnej dla pszczół rodziny Astrowatych (Asteraceae). Należy jednak śmiało przyznać, że mniszek lekarski osiągnął w tym zakresie poziom mistrzowski. Dać tak niewiele, by oblepić owada pyłkiem „od stóp do głów”, doprowadzając zapylenie krzyżowe do perfekcji? Bezcenne.
Te ogromne ilości pyłku z mniszka lekarskiego widać też bardzo wyraźnie we wnętrzu ula – duże ilości żółtej pierzgi, wymalowane na żółto ściany ula i ramki.
Mniszek lekarski surowiec zielarski dostępny od ręki…
Rosnący dosłownie wszędzie i bardzo powszechnie, mniszek lekarski jest cennym surowcem zielarskim. Liście mniszka lekarskiego zawierają witaminę C oraz kwas foliowy, a także wiele składników mineralnych (potas, mangan, żelazo, wapń). Jedzone na surowo w postaci surówek bezpośrednio po zbiorze lub suszone w postaci herbatek są naturalnym środkiem moczopędnym.
Mlecznobiały sok wyciśnięty z łodyg i korzeni mniszka lekarskiego pomaga zwalczyć kurzajki, brodawki, trądzik i łupież.
Mniszek lekarski skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Poprawia krążenie wpływając korzystnie na pracę wszystkich komórek i organów oraz prawidłową pracę mózgu. Pobudza wątrobę i przewody żółciowe ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy. Mniszek lekarski zwiększa także wydzielanie soków żołądkowych, przez co ułatwia trawienie spożywanych pokarmów oraz regulację wypróżnień. Polepszenie metabolizmu sprzyja więc odchudzaniu.
Napar z kwiatu mniszka lekarskiego pomaga przy zaburzeniach miesiączkowania, skąpych krwawieniach, niedomodze jajników i zapaleniu przydatków. Odkryto również wpływ naparów z mniszka lekarskiego na rozpad komórek rakowych w ciągu 48 godzin.