Baza Wiedzy

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek to nieinwazyjna roślina miododajna, która w ogrodzie czy pasiece może skutecznie zastąpić trawnik. Ceniony jako surowiec zielarski. określany także jako: kurdybanek, kurdyban, bluszczyk ziemny, bluszcz zimowy, bluszczyk pospolity, psia miętka, kocimorda, kudroń, położnik, obłożnik.

Bluszczyk kurdybanek to przedstawiciel rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Posiada długie płożące i łatwo ukorzeniające się pędy. Dzięki nim potrafi niezwykle szybko rozrastać się. Jego liście są zimotrwałe. W sprzyjających warunkach tworzy zwarte kobierce, ograniczając wzrost i rozwój roślin słabszych. Lubi miejsca wilgotne. Okres kwitnienia bluszczyku kurdybanka przypada na okres, kiedy ulistnienie drzew jest w początkowej fazie. Dlatego dobrze radzi sobie także jako runo w kompozycjach luźnych grup krzewów, pod koronami drzew o świetlistych koronach tj. brzoza, robinia akacjowa, jesion czy modrzew lub na przydrożnych rowach, łąkach i w zaroślach.

Bluszczyk kurdybanek bardzo często obecny jest też w miastach, na osiedlowych trawnikach. Wraz z jasnotą purpurową, mniszkiem, przetacznikiem, glistnikiem, babką lancetowatą, gwiazdnicą i kilkoma innymi roślinami często tworzy barwne i atrakcyjne dla pszczół zbiorowisko ruderalne.
Bluszczyk kurdybanek nie jest roślina inwazyjną, choć dzielnie walczy o swój kawałek przestrzeni. W pasiece może rosnąć w zastępstwie trawnika wprost pod ulami.

Jego wyraźnie dwuwargowe niebieskie kwiaty skutecznie wabią owady zapylające obdarowując je w zamian nektarem – około 200 kg/ha.

O bluszczyku hrabina Anna Potocka z Działyńskich pisała tak:
„Otóż w pewnym mieście tyfus dziesiątkował ludzi – wysłano wtedy oddział żołnierzy do pilnowania porządku. Rozłożyli oni obóz na przedmieściu – niestety zarazki zaczęły atakować, padło kilka koni, żołnierze zaczęli chorować – wtedy zauważono, że te konie, które skubią jakieś zielsko nie chorują. Tym zielskiem okazał się bluszczyk kurdybanek – dzięki któremu później król Jan III Sobieski poprowadził swoja armie do zwycięstwa pod Wiedniem. Legenda bowiem głosi, że kiedy szykował się na odsiecz wziął go ze sobą by rycerze mogli popijać herbatkę na wzmocnienie, jako ochronę przed rozlicznymi zarazami i do leczenia odniesionych ran”

Bluszczyk kurdybanek jako surowiec zielarski

Bluszczyk kurdybanek jest cennym surowcem zielarskim. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwiększa wydzielanie żółci. Dodatkowo pomaga regenerować błony śluzowe przewodu pokarmowego (żołądka, jelit i dróg żółciowych), dróg moczowych i oddechowych.

Wyciągiem z bluszczyku stosowanym zewnętrznie można pomóc sobie w przypadku trądziku, świerzbiączki, świądu, zapaleń, wrzodów, przy oparzeniach I stopnia i uszkodzeniach skóry.
Warto nim tez płukać jamę ustną i gardło.

Warto więc przywrócić bluszczyk kurdybanek, jako przyprawę do zup i sosów.
Kiedyś powszechnie dodawano go choćby do rosołu. 

Inne posty

Dzięki pracy pszczół wszyscy zyskujemy

Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia

wróć do bloga

Artykuły premium

Please Wait