Baza Wiedzy

Złociste plastry. Wosk pszczeli w pięknym kolorze

Złociste plastry. Wosk pszczeli w pięknym kolorze

Żółte zabarwienie wosku

Zdarza się, że plater budowany przez pszczoły posiada zabarwienie złocisto-żółte. Wynika to z kwitnienia roślin wytwarzających ogromne ilości pyłku. Pszczoły chcąc pozyskać odrobinę nektaru zmuszone są przez rośliny do kąpieli pyłkowych. Przynoszą więc do ula nie tylko uformowane obnóża. Umalowane od stóp do głów pyłkiem gubią go w ulu na wszelkich powierzchniach, barwiąc tym sposobem nowobudowane plastry, ramki i ściany ula. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas intensywnego kwitnienia mniszka lekarskiego i słonecznika.

 100 gram wosku to blisko 125 000 łuseczek woskowych. Skąd się one biorą w ulu?

Gruczoły woskowe pszczół znajdują się po brzusznej stronie odwłoka. Ułożone są one w cztery symetryczne pary. Wosk wypacany jest przez pszczoły w postaci płynnej wydzieliny. Kontakt z powietrzem sprawia, że na zupełnie gładkich powierzchniach zwanych lusterkami tworzą się zastygnięte łuseczki woskowe. Z tych biało-przezroczystych fragmentów, pszczoły przy pomocy żuwaczek formują plastry.

Zastygłe na lusterkach łuseczki odklejane są, sczesywane i przemieszczane odnóżami w stronę aparatu gębowego pszczoły. Wielokrotnie zgniatane żuwaczkami łuseczki, poddane działaniu enzymów oraz wysokiej temperatury zmieniają się w plastyczną i łatwo sklejającą się masę, co umożliwia formowanie komórek plastra.

Pszczoły mogą wytwarzać wosk zaraz po wygryzieniu. Najintensywniej produkują go jednak między 10 a 18 dniem swojego życia. Pszczoła może przystąpić do wypacania wosku w każdym wieku co zapewnia przetrwanie roju w sytuacji kryzysowej.

Pszczeli recykling

W okresie wczesnowiosennym, gdy pszczoły odkrywają jeszcze zimowe zapasy, bardzo chętnie wykorzystują wosk ze zgryzanych odsklepin. Budują nowe lub naprawią stare plastry powtórnie przetwarzanym woskiem.

By pozyskać wosk „z recyklingu”, obgryzają plaster od dołu lub przenoszą go ze ściany ula, by naprawić bardziej istotną górną jego część.

Plaster odbudowany z wosku z odzysku ma brunatne zabarwienie.

Inne posty

Dzięki pracy pszczół wszyscy zyskujemy

Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia

wróć do bloga

Artykuły premium

Please Wait