Baza Wiedzy

Mistrzowie startów i lądowań. O ruchu lotniczym pszczół.

Mistrzowie startów i lądowań. O ruchu lotniczym pszczół.

Ruch lotniczy pszczół regulowany jest przez wrodzone umiejętności nawigowania i zachowania. Pszczoły skutecznie wykorzystują prawa fizyki, by łatwiej radzić sobie w najtrudniejszych warunkach.

Nad znajdującym się w dennicy ula wlotkiem umieszczone są wiszące ramki z czerwiem i zapasami pokarmu. Pszczoła wracająca z pracy w terenie ląduje na lądowisku przed wlotkiem, po czym wchodzi do wnętrza ula, po jego ścianie. Wejście na ramki możliwe jest także z pomocą zwieszających się z ramek pszczół ulowych, trzymających się jedna drugiej za pomocą odnóży. Pszczoła może także przekazać przyniesiony przez siebie ładunek pszczołom ulowym bezpośrednio na dennicy. Zachowanie to zależne jest od intensywności pożytku i zewnętrznych warunków pogodowych.

Co ciekawe, gdy na zewnątrz jest chłodno pszczoła wchodzi do ula nie tylko po to, aby zdeponować przyniesiony ładunek. Wchodzi między ramki również, by się po prostu ogrzać i zbierać siły do dalszej pracy w terenie.

Strumień pszczół wracających z pożytku zależy od intensywności nektarowania, odległości od ula, odczuwalnej temperatury powietrza, siły wiatru i liczby zbieraczek.

Aby nie dochodziło do kolizji z pszczołami wchodzącymi do wnętrza ula, pszczoły schodzące z ramek po jego ścianie zwykle wychodzą na zewnątrz od góry wlotka, którego wysokość nie powinna być niższa niż 2 cm.

Chcąc wystartować do lotu pszczoły odbijają się od zewnętrznej krawędzi wlotka za pomocą trzeciej pary odnóży. Dlaczego? Ta para odnóży jest najdłuższa, a zarazem najsilniejsza i daje wymierny efekt siły odbicia. Czasami przygotowując się do startu pszczoły wchodzą wyżej, by jeszcze lepiej wykorzystać grawitację i użyć mniej siły do rozpoczęcia lotu. Pszczoła dzięki temu jest jak szybowiec startujący grawitacyjnie.

Prosty sposób sprawdzenia ilości przynoszonego pyłku

Przy chwilowym zasłonięciu przez Pszczelarza wlotka w ulu, pszczoły ustawiają się w kolejce do lądowania zawisając w powietrzu lub poruszając się tak jak przy pierwszym locie orientacyjnym.

Przysłanianie wlotka wykorzystuje się do sprawdzenia intensywności przynoszenia pyłku do ula. Dla Pszczelarza informacja ta jest szczególnie ważna w okresie wiosennym. W tym czasie rodzina pszczela intensywnie rozwija się, by osiągnąć liczebność umożliwiającą przyniesienie ilości nektaru przewyższających potrzeby samej kolonii.

Na koniec warto zapamiętać, że pszczoła podczas lotu „nie chowa podwozia” – odnóża i balast w postaci obnóży pyłku wyraźnie wpływają na ich lot, dlatego pszczoły ograniczają pracę podczas silnego wiatru i deszczu.

Inne posty

Dzięki pracy pszczół wszyscy zyskujemy

Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia

wróć do bloga

Artykuły premium

Please Wait