Baza Wiedzy
Aparat żądłowy. Unikanie pożądlenia w pasiece
Aparat żądłowy. Unikanie pożądlenia w pasiece
Aparat żądłowy tworzą siódmy, ósmy i dziewiąty tergit odwłoka robotnicy pszczoły miodnej i matki pszczelej. Jego występowanie przyporządkowuje pszczołę miodną do owadów błonkoskrzydłych z grupy żądłówek.
Użycie żądła do walk z innymi bezkręgowcami jest dla pszczół bezstratne. Podczas gdy budowa skóry kręgowców powoduje wyrwanie całego aparatu żądłowego. Bezpośrednio przyczynia się do śmierci owada.
Pszczoły rozpoczynają wydzielanie jadu już dobę po wygryzieniu z plastra.
Aparat żądłowy zawsze do użycia gotowy
Zapach własnego jadu jest dla pszczół drażniący i podnosi alarm w ulu. Dlatego do prac z pszczołami podchodzimy ostrożnie, delikatnie i spokojnie, by uniknąć przygniatania pszczół prowokującego je do aparatu żądłowego. Jedno użądlenie podczas przeglądu rodziny pszczelej zazwyczaj jest przyczyną kolejnych.
U niektórych linii pszczół zdjęcie daszka lub powałki powoduje natychmiastowe poderwania się dużej liczby pszczół do lotu. Takie zachowanie pszczół nie świadczy o ich agresji. Pokazuje natomiast możliwości obrony roju. Pszczoły natychmiast sprawdzają czy rodzinie pszczelej nic nie zagraża.
W takiej sytuacji warto po zdjęciu daszka dać pszczołom chwilę na zorientowanie się w sytuacji i powrót do ula, by dalsze działania prowadzić w spokoju bez użycia dymu.
W niektóre dni pszczoły wydzielając małe kropelki jadu wydają się pszczelarzowi dać wyraźnie do zrozumienia, że nie życzą sobie jego wizyty. Nie używając podkurzacza można zapach jadu wyraźnie poczuć. W taki dzień warto zrezygnować z przeglądu, by nie zmuszać pszczół do „obrony koniecznej”.
Matka pszczela, w odróżnieniu od pszczół robotnic, posiada gładkie żądło (bez haczyków) i używa go do walki z innymi matkami.