Baza Wiedzy
Pomóż pszczołom bezpiecznie lądować.
Pomóż pszczołom bezpiecznie lądować.
Lądowanie, lądowaniu nie równe.
Pszczoły latają także w zmiennych warunkach pogodowych. Sytuacja taka ma miejsce szczególnie wiosną, gdy warunki pogodowe zmieniają się niezwykle dynamicznie.
W związku z intensywnym rozwojem roju, pszczoły mają ogromne zapotrzebowanie na nektar, pyłek i wodę. Wykorzystują dosłownie każdą chwilę i każde okno pogodowe, by cokolwiek przynieść. Często zdarza się, że nagły zwrot pogody zaskakuje je. Wracają wtedy w pośpiechu, często wychłodzone i mocno osłabione. Zmęczone i często znoszone przez wiatr lądują natychmiast, nie koniecznie precyzyjnie na samym lądowisku.
Pomagamy w bezpiecznym lądowaniu. Czas na deskę.
Warto więc przygotować przedłużenie lądowiska w postaci opartej o nie deski. Jej długość zależy od wysokości na której ustawiony jest ul. Kąt nachylenia deski powinien wynosić w przybliżeniu ok. 45 stopni.
Zmęczone pszczoły chętnie lądują na desce i szybkim krokiem zmierzają do wnętrza ula. Wymaga to od nich mniej zaangażowania. Taki spacer zużywa mniej drogocennej energii, niż ponowne poderwanie się do lotu. Gdyby natomiast pszczoła wylądowała na zimnej glebie lub mokrej trawie mogłaby skrzepnąć i pozostać poza ulem na zawsze.
Takie ubytki liczebności pszczół wpływają bardzo niekorzystnie na wiosenny rozwój rodziny pszczelej. Zaradny Pszczelarz nie dopuszcza więc do takiej sytuacji. Wiosną liczy się przecież każda zbieraczka – zarówno dla rozwoju samego roju, jak i pożyteczności pracy pszczół dla przyrody i Pszczelarza.