Baza Wiedzy

Kosmos biały. Strategia roślin dla skutecznego zapylenia

Kosmos biały. Strategia roślin dla skutecznego zapylenia

Kosmos (Cosmos), bo tak brzmi jej najbardziej prawidłowa nazwa, jest rośliną miododajną, która potrafi zawalczyć o swoją przyszłość. Mimo wątłego i z pozoru delikatnie wyglądającego pokroju potrafi pokazać słońcu wiele kwiatów o jaskrawych kolorach i średnicy bliskiej 9 cm.

Kosmos biały od lat w naszych ogrodach

Onętek, ponętka, wschodniaczki czy warszawianka to zwyczajowe nazwy kosmosu. Jednorocznej rośliny miododajnej, kojarzonej z ogródkiem babci. Dziś kosmos można dość często spotkać w ogrodach przydomowych.

Roślina podatna jest na każdy podmuch wiatru. Kołysze kwiatami we wszystkich kierunkach. Duże, falujące i mieniące się wieloma kolorami grupy kosmosu, skutecznie wabią wiele owadów zapylających i robią na widzu nie małe wrażenie.

Kosmos biały, jak większość roślin z rodziny Asteraceae, posiada kwiaty przedprątne. Kwiaty te swą budową uniemożliwiają lub bardzo mocno ograniczają możliwość zapylenia własnym pyłkiem. Nierównomierne rozkwitanie kwiatów wielu roślin, w bliskiej lub nieco dalszej odległości, skutecznie wymusza korzystne zapylenie krzyżowe.

Strategia roślin miododajnych – kosmos biały

W jednym kwiecie kosmosu białego dojrzewa wiele pylników. W innym na przyjęcie pyłku czeka natomiast wiele słupków. Potrzebny jest tylko nośnik pyłku. I tu pojawia się pszczoła, owad dość duży, zwinny, z wystarczająco długim języczkiem. Żądny i dość uparty w poszukiwaniu najmniejszej nawet kropli słodkiego nektaru.

Wabiona zapachem pszczoła aktywnie poszukuje nektaru, w każdym niemal zakamarku kwiatu kosmosu białego. Zachęta jest tak duża, że wkładając języczek głęboko, zostaje umalowana pyłkiem dosłownie wszędzie. Tak hojnie obdarowana i nagrodzona, przemieszcza się na kolejny kwiat, by zaczerpnąć kolejną porcję nektaru.

Pszczoła nawet nie zdaje sobie sprawy, że pyłek który miała na głowie, skutecznie trafia wprost na znamię słupka. Kosmos biały odniósł sukces! Tak pokierował i omamił pszczołę, że ta, niczego nie świadoma, wykonała z góry zaplanowane zadanie. Wręcz perfekcyjnie.

Dla rośliny jest to wyraźny sygnał, by inwestować w rozwój kolejnych kwiatów. I tak od lipca do końca jesieni. Kosmos biały wykorzystuje ten sam mechanizm, skutecznie powtarzany jest aż do znudzenia. Dać, by dostać… Im więcej da, tym więcej dostanie.

Inne posty

Dzięki pracy pszczół wszyscy zyskujemy

Mniszek lekarski – pospolity mistrz wabienia

wróć do bloga

Artykuły premium

Please Wait